Amstrad logo

Amstrad ? angielska firma elektroniczna. Siedziba przedsiębiorstwa, założonego w 1968 roku przez Alana Sugara, mieści się w Brentwood w hrabstwie Essex. Nazwa Amstrad jest skróconą formą od Alan Michael Sugar TRADing.

Przedsiębiorstwo zasłynęło w latach 80. XX w. z produkcji komputerów domowych z serii Amstrad CPC (Color Personal Computer), budowanych w oparciu o architekturę mikroprocesora Zilog Z-80. Innym, ciekawym rozwiązaniem technicznym były oparte na tym samym procesorze komputery Amstrad PCW, których przeznaczeniem była głównie edycja tekstów.

W 1986 wykupiła od Sinclair Research markę ZX Spectrum i wyprodukowała komputery: ZX Spectrum+2 (w 1986) oraz ZX Spectrum+3 (w 1987), w których wykorzystano niektóre z doświadczeń i opracowań sprawdzonych i zaprojektowanych dla CPC.

W późniejszym okresie, kiedy rynek komputerów domowych został opanowany przez komputery osobiste (sprzęt oparty na architekturze IBM PC, np. Amstrad PC 1512), przedsiębiorstwo Amstrad zajęło się konsolami do gier oraz rynkiem audio-video, TV SAT i innymi urządzeniami elektroniki domowej. Obecnie linia produktów obejmuje dekodery telewizji satelitarnej i wideofony wielofunkcyjne (dostęp do internetu, wysyłanie i odbiór e-maili, SMS-ów, MMS-ów, wysyłanie faksów).

31 lipca 2007 r. podano, że Amstrad został wykupiony przez BSkyB.

 

Sonda

Jaki był Twój pierwszy komputer?