Sinclair Research ? przedsiębiorstwo komputerowe działające w Wielkiej Brytanii, założone przez sir Clive?a Sinclaira  w 1961 roku.

Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją i sprzedażą sprzętu hi-fi, kalkulatorów, radioodbiorników i innych produktów. W 1966 Sinclair opracował, ale nie wprowadził do produkcji seryjnej, pierwszy telewizor kieszonkowy. W 1972 przedsiębiorstwo wyprodukowało pierwszy kalkulator kieszonkowy ? Sinclair Executive.
W latch 80. XX wieku Sinclair wkroczył na rynek komputerów domowych z modelem ZX-80 (wówczas najtańszym komputerem w Wielkiej Brytanii). W 1982 opracowano ZX Spectrum ? najlepiej sprzedający się brytyjski komputer ? silną konkurencję dla produktów Commodore i Amstrad. Były to praktycznie pierwsze komputery na rynku dostępne dla domowego użytkownika. Najbardziej popularnym komputerem z tej serii był wspomniany wcześniej ZX Spectrum 48 wyposażony w gumową klawiaturę, 48 KB RAM (oraz 16 KB ROM zawierające m.in. interpreter języka BASIC), z czego ponad 8 KB przypadało na pamięć grafiki. Dostępne oprogramowanie w szczytowym okresie popularności zawierało gry, edytory tekstu, bazy danych i programy graficzne, ciekawostką jest fakt, że oficjalnie oprogramowanie było tworzone do roku 1993, jednakże oprogramowanie pasjonatów powstaje do dnia dzisiejszego.
O tym, że był to krok milowy informatyzacji, świadczy fakt, że Clive Marles Sinclair otrzymał w roku 1983 tytuł szlachecki Sir za konstrukcję tego mikrokomputera.

Niepowodzenia z wprowadzeniem na rynek w 1984 komputera Sinclair QL i telewizora kieszonkowego TV80 oraz pojazdu elektrycznego Sinclair C5 w 1985 spowodowało bankructwo przedsiębiorstwa i jego przejęcie przez koncern Amstrad.

 

Sonda

Jaki był Twój pierwszy komputer?